...
projekty unii europejskiej

Aktualności

XXVIII Sympozjum Kruszywa Cement Wapno

Przedstawiciele firmy Lubas w postaci Marcina Lesiaka i Sławomira Muchy mieli przyjemność uczestniczyć w  XXVIII Sympozjum Kruszywa Cement Wapno, które odbyło się w dniach 4-5.11. 2021 w Kielcach.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 250 uczestników związanych z branżą kruszyw żwirowo-piaskowych i cementu w Polsce, świata nauki oraz dostawców usług i urządzeń dla branż. W trakcie konferencji dostępnych było 31 stoisk i równoległe otwarte dwie sale tematyczne.

Honorowym Gospodarzem w tym roku była Kopalnia Wapienia Morawica.

Konferencja jest w Polsce spotkaniem producentów kruszyw i cementu, dostawców sprzętów dla żwirowni i piaskowni, betoniarni  oraz firm oferujących branżowe urządzenia i usługi. Stanowi również platformę wymiany doświadczeń i okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych.

Podczas XXVIII Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2021, jak co roku kilkadziesiąt firm prezentowało swoje rozwiązania techniczno-technologiczne. Na stoisku firmy Lubas trwał ożywiony ruch i toczyło się wiele ciekawych rozmów.

“Serdecznie witam na XXVIII edycji konferencji KRUSZYWA CEMENT WAPNO, na szczęście, w tym roku, na żywo. „Spotkania z ludźmi czynią życie wartym przeżycia” to cytat, który we współczesnym świecie nabiera na znaczeniu. Dzisiaj szczególnie doceniamy to, że możemy spotkać się osobiście. Kolejny raz witamy w Kielcach”– powiedział Przemysław Płonka, redaktor naczelny BMP, rozpoczynając 28. edycję konferencji KRUSZYWA CEMENT WAPNO.

Panel wprowadzający dotyczył współczesnych wyzwań i szans rozwoju polskiego górnictwa odkrywkowego, kruszyw, cementu, wapna i branży budowlanej. Prelegenci przedstawili aktualne dane, a także prognozy zapotrzebowania w wyżej wymienionych sektorach.

Tematy które poruszane były na konferencji to mi.in:

 1. “Co dziś martwi, a co cieszy branżę? Aktualne i przyszłe wyzwania” – prowadząca Ada Raičević, Dyrektor Biura SPW, Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego.
 2. “Dokąd zmierza budownictwo? Aktualne i przyszłe wyzwania dla branży” – prowadzący  Jan Styliński i Damian Kaźmierczak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
 3. “Analiza zależności produkcji kruszyw naturalnych od produkcji (zużycia) cementu w Polsce i wybranych krajach UE” – prowadzący Wiesław Kozioł, Łukasiewicz – IMBiGS / AGH.
 4. “Skały wapienne strategicznym surowcem dla polskiego przemysłu i budownictwa” – prowadzący Arkadiusz Banach, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego.
 5. “Przemysł cementowy w Polsce. Szanse, wyzwania, zagrożenia” – prowadząca Bożena Środa ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

W trakcie XXVIII sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO ogłoszono także zwycięzców kolejnej edycji konkursu EKO kopalnia.

Konkurs EKO kopalnia ma na celu promowanie przedsiębiorców, którzy podejmują działania ekologiczne, praktykują wdrażanie społecznej odpowiedzialności biznesu, wspomagają działalność lokalnej społeczności, zmniejszają uciążliwość związaną z eksploatacją kopalin, propagują rozwiązania sprzyjające ochronie gatunków i zasiedlaniu terenów. Miejsce pierwsze zajęły Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Miejsce drugie zajął Nordkalk Polska.

Drugiego dnia uczestnicy sympozjum wzięli udział w wycieczce po Rezerwacie Przyrody Kadzielnia. Ciekawostką  jest przede wszystkim fakt, że powstał na terenie dawnego kamieniołomu zbudowanego z wapieni górnodewońskich. Kamieniołom położony jest w centrum Kielc i jest  jedną z atrakcji turystycznych. To urokliwe miejsce od zawsze przyciągało rzesze turystów, dlatego podjęto decyzję o budowie Amfiteatru Kadzielnia w południowej części kamieniołomu. Amfiteatr może pomieścić ponad 5000 osób i jest największym obiektem w Kielcach, w którym organizowane są koncerty.

XXVIII sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO to wydarzenie niosące za sobą wiedzę i doświadczenie osób z branży, którzy aktywnie biorą udział w tego rodzaju wydarzeniach prowadząc ożywione dyskusje i wyciągając wnioski zmieniające pogląd na branżę kruszyw. Z ogromną przyjemnością firma Lubas weźmie udział w kolejnej edycji sympozjum.

Galeria

 • Polski
 • English
 • Deutsch
 • Čeština
 • Русский
 • Español
 • Italiano

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego