...
projekty unii europejskiej

Aktualności

CYKL PRODUKCYJNY

Od lat pracujemy nad podwyższaniem jakości usług oraz dbamy, aby cykl produkcyjny przebiegał płynniej i sprawniej. Otrzymujemy zapytania o sposobie wytwarzania naszych wyrobów i aby przybliżyć ten temat przygotowaliśmy artykuł dotyczący cyklu produkcyjnego.

Cykl produkcyjny w firmie Lubas podzielony jest na 5 etapów.

CYKL PRODUKCYJNY – ETAP 1:  PROJEKTOWANIE

Projektowanie form Pierwszym etapem cyklu produkcyjnego jest przygotowanie szkicu i zaprojektowanie odpowiedniej formy. Z klientem uzgadnia się wymiary, kształt, twardości produktu, przeznaczenie oraz inne parametry niezbędne do realizacji zlecenia. Następnie nasi inżynierowie projektują formę dla produktu zaczynając od rozrysowania szkicu w programie SolidWorks. Kolejno projekt przekazujemy do działu CNC, jeśli jest to forma aluminiowa lub na ślusarnię, gdzie składa się formy stalowe. Zdarza się, że ten etap pomija się ze względu na przygotowany już wcześniej projekt, jak i formę. Projektowanie jest o tyle ważnym procesem, ponieważ dobrze zaprojektowana forma, daje gwarancję szybkiego i intuicyjnego rozformowywania przez odlewników.

 

 

CYKL PRODUKCYJNY – ETAP 2:

WYKONANIE FORMY – ALUMINIOWEJ

Frezowanie CNC formy aluminiowej - Cykl produkcyjny etap 2Po przygotowaniu projektu dokumentacja przekazuje się do działu CNC. Operatorzy obsługujący maszyny sterowane numerycznie przygotowują formy aluminiowe. W zależności od stopnia szczegółowości, formy mogą być całkowicie lub częściowo aluminiowe.

 

 

 

 

 

 

WYKONANIE FORMY – STALOWEJ

Praca na ślusarni - Cykl produkcyjny etap 2Formy stalowe przygotowuje się według projektu oraz ich wykonanie odbywa się w dziale mechanicznym. Po ukończeniu prac kierownik ślusarni weryfikuje poprawność wymiarów oraz kształtu, jaki powinna uzyskać forma, aby mogła przejść do kolejnego etapu produkcji, jakim jest odlew.

 

 

 

 

 

 

CYKL PRODUKCYJNY – ETAP 3: ODLEW

Odlew poliuretanu do formy - Cykl produkcyjny etap 3Wykonana forma trafia na odlewnię elastomerów poliuretanowych. W zależności od stopnia specyfiki produktu stosujemy trzy rodzaje odlewu: odlew foremnikowy, odlew wstęgą oraz natrysk. Ważnym elementem procesu odlewu formy jest temperatura, zarówno szafy grzewczej, jak również odpowiednia temperatura formy. Najczęstszym sposobem odlewu jest odlew foremnikowy, który stosuje się przy produkcji wyrobów takich jak sit lub lemieszy. Odlew wstęgą stosuje się przy produkcji takich wyrobów jak rękawy bezszwowe oraz elementy długie w postaci pasów, ponieważ ułatwia to proces produkcji. Natomiast odlew natryskiem stosuje się najczęściej w wyrobach o kształtach obłych i skomplikowanych geometrycznie.

Przygotowaną wcześniej formę smaruje się środkiem antyadhezyjnym, po czym trafia do szafy grzewczej, gdzie wygrzewa się ją do zadanej temperatury. Następnie do formy odlewa się specjalnie przygotowaną mieszankę poliuretanu nadając produktowi docelowe właściwości, twardość lub kolor. Mieszanka utrwala się, a produkt jest gotowy do rozformowania. Po rozformowaniu wyrób ponownie umieszcza się w szafie grzewczej na 16-20 godzin, jest wygrzewany, po czym sezon od kilku do kilkunastu dni do uzyskania pełnych właściwości.

 

CYKL PRODUKCYJNY – ETAP 4: OBRÓBKA

Obróbka ręczna sita poliuretanowego Obróbka wykończeniowa jest przedostatnim etapem procesu, niezmiernie istotnym, wpływającym na efekty wizualne produktu. Produkty w zależności od sposobu odlania wymagają różnych operacji, takich jak: szlifowanie, przycięcie i/lub usunięcie podpływek. Tak przygotowany produkt przekazywany jest do magazynu wyrobów gotowych, gdzie w ostatnim etapie jest pakowany i wysyłany.

 

 

 

 

 

CYKL PRODUKCYJNY – ETAP 5: PAKOWANIE I WYSYŁKA

Pakowanie artykułów z poliuretanuCykl produkcyjny kończy się na magazynie wyrobów gotowych. Magazyn wyrobów gotowych podlega pod dział logistyki, skąd zamawia się przewozy krajowe i międzynarodowe. Towary w różnych wymiarach, wagach oraz ilościach wysyła się obecnie do 42. krajów na 6. kontynentach.

 

 

 

 

 

 

 

  • Polski
  • English
  • Deutsch
  • Čeština
  • Русский
  • Español
  • Italiano

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego